Smolasty

Smolasty

Smolasty, a właściwie Norbert Smoliński, urodził się 27 sierpnia 1995 roku w Warszawie. To polski piosenkarz, autor tekstów i producent muzyczny znany z tworzenia muzyki łączącej elementy popu, rapu i R&B.

Od 2016 roku jest częścią wytwórni Warner Music Poland i współpracował z takimi artystami jak Kizo, Young Leosia, Otsochodzi, Malik Montana, Szpaku, Robert Gawliński, Kaz Bałagane, Mr. Polska, Białas, MIYO, ReTo, Chada, Young Multi, Oliwka Brazil i Ewa Farna. Piosenki Smolasty’ego były odtwarzane na YouTube ponad 600 milionów razy i na Spotify ponad 830 milionów razy. Jego single i albumy otrzymały liczne złote, platynowe i diamentowe certyfikaty.

Do jego największych hitów w karierze zaliczają się „Duże oczy” (podwójny diament) i „Pijemy za lepszy czas” (diamentowy certyfikat), oba zawarte na potrójnie platynowej płycie „Almost Goat”. W lutym 2023 roku wydał singiel „Herbata z imbirem”, który stał się jego największym sukcesem radiowym, osiągając 3 czerwca 2023 roku 3. miejsce na liście przebojów Polish Airplay. W tamtym czasie piosenka była najczęściej granym polskim utworem w radiu stacje.

W 2018 roku Smolasty za debiutancką płytę był nominowany do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii muzyka rozrywkowa, a w 2023 roku otrzymał nominację w kategorii Album Roku – Hip Hop.